У21: Победа над Катар во пријателскиот натпревар

Објавено на 27 Мај, 2014 во До 21 год

На стадионот на германскиот бундеслигаш Алеманија Ахен пред околу 100-ина гледачи, Македонската Репрезентација до 21 година ја совладата репрезентацијата на Катар до 22 години со резултат 0:1.

Во натпревар во кој доминиравме во текот на целиот натпревар и имавме неколку добри ситуации за гол, како Дамчевски со глава по корнерот на Николов во 33 мин, ударот на Велковски од 25 метри во 60 мин, неколку добри акции на Ашковски, Маркоски, Симоновски, Блажевски во кои во завршницата не бевме доволно вешти за да реализираме.

Сите кои денес настапија за Македонија одиграа на одлично ниво и сосема заслужено ја победија незгодната репрезентација на Катар која играше доста агресивно и на моменти остро, што резултираше со помала повреда на Зајков во 89 минута која го спречи да се оди за Рим и да се приклучи на А репрезентацијата која во петок исто така игра со Катар.

Стрелец на голот во 51 мин на натпреварот беше Симоновски кој доби топка од Блажевски и од 17-18 метри од косо шутираше во спротивниот агол на голот и постигна ефектен погодок

За Македонија денес настапија: Димитриевски, Тошевски, Дамчевски, Талевски, Ашковски (кап.), Николов, Блажевски, Велковски, Маркоски, Симоновски и Ѓурѓевиќ.

Во второто полувреме играа и: Петрески, Зајков, Радевски, Бојку, Адили, Стојановски.
   
   
Актуелности

10.09.2019    Вести

Македонската репрезентација до 21 година со убедлива победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021

Селекцијата на Благоја Милевски славеше со 7:1, хет - трик на Димитар Митровски....

Календар

01 Окт

11:00 Романија - Словачка
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Франција - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

02 Окт

15:00 Македонија - Казахстан
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

04 Окт

11:00 Франција - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Словачка - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

05 Окт

15:00 Македонија - Србија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

07 Окт

11:00 Словачка - Франција
    Жени У19 квалификации за Европско
15:00 Македонија - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
17:00 Црна Гора - Македонија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Македонија - Словенија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација