Скопје 2017: Гордо се потсетуваме на најголемиот спортски настан во Македонија - УЕФА Супер Куп

Објавено на 08 Август, 2018 во Вести


На денешен ден пред една година, Фудбалската федерација на Македонија и УЕФА го организираа УЕФА Супер Куп натпреварот меѓу великаните на светскиот фудбал, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. 

Скопје беше домаќин на најголемиот натпревар во историјата на нашата држава. На Националната Арена „Филип Втори“ дојдоа светските ѕвезди предводени од најдобриот во светот, Кристијано Роналдо, актуелните светските шампиони Погба и Варан, најдобриот од последниот мундијал Лука Модриќ и уште многу други фудбалски супер ѕвезди како Иско, Тони Крос, Бејл, Серхио Рамос, Лукаку, Матиќ...

Во нашата престолнина официјални гости беа и легендарните Сер Алекс Фергусон, Сер Боби Чарлтон, Раул, Емилио Бутрагењо, Звонимир Бобан, Марко Ван Бастен, како и највисоките претставници на УЕФА и ФИФА предводени од претседателите Александар Чеферин и Џани Инфантино.

Навивачите од цела Европа уживаа во натпреварот на двата гиганти на светскиот фудбал, а на крајот Реал Мадрид победи со 2-1.

УЕФА со многу комплименти се заблагодари за прекрасната организација, нарекувајќи го настанот - Најдобар во историјата на Супер Куп натпреварувањето. 
   
   
Актуелности
Календар

21 Сеп

16:00 Македонија - Кипар
    Жени У19 пријателска

23 Сеп

11:00 Франција - Босна и Херцеговина
    Жени У17 квалификации за Европско
15:30 Унгарија - Македонија
    Жени У17 квалификации за Европско

26 Сеп

15:30 Македонија - Босна и Херцеговина
    Жени У17 квалификации за Европско
15:30 Унгарија - Франција
    Жени У17 квалификации за Европско

12 Окт

00:00 Русија - Македонија
    У21 квалификации за Европско

13 Окт

20:45 Македонија - Лихтенштајн
    УЕФА Лига на Нации
14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација