Шведска и Северна Ирска обезбедија пласман во елитната фаза на квалификациите

Објавено на 20 Септември, 2015 во До 19 год жени

По одигрување на последните натпревари од првата квалификациска фаза за европското првенство жени до 19 години во Скопје пласман во елитната фаза на квалификации обезбедија Шведска и Северна Ирска.

Во Скопје, на стадионите на ФФМ и Борис Трајковски беа одиграни квалификациските натпревари за жени до 19 години од Група 6. Според очекувањата европскиот првак Шведска со три победи лесно мина во елитната фаза, а Северна Ирска со една победа и еден нерешен натпревар поради подобра гол разлика беше подобра од Црна Гора и шансата за квалификација на европското првенство во Словачка исто така ќе ја бара во елитната фаза на квалификациите.

МестоЕкипаБодови
1.Шведска9
2.Северна Ирска4
3.Црна Гора4
4.Македонија0


Покажавме добра игра, особено на првиот и последниот натпревар, но не сум задоволен од резултатот. Очекувавме сигурна победа со Црна Гора, и нешто поповолен резултат со Северна Ирска, меѓутоа фактот дека не можевме да сметаме на некои од клучните играчи за овие два натпревари го направи своето. Во моментов ни претстои многу работа доколку сакаме да создадеме шанса за квалификување во елитната рунда. - изјави селекторот Астрит Мерко.


    
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација