Репрезентација до 14 години: Два пријателски натпревари против Кипар

Објавено на 03 Мај, 2016 во Вести, Фудбалска академија


Македонската репрезентација до 14 години денеска од 16:00 часот на тренинг центарот „Петар Милошевски“ и во истиот термин два дена подоцна ќе одигра контролни натпревари против селекцијата до 14 години на Кипар. За двата пријателски натпревари на нашата млада селекција, предводникот Марио Вујовиќ ќе смета на следните фудбалери:

Голмани: Филип Ваневски (Металург), Марко Станковски (Вардар); Одбрана: Ибраим Алили (Металург), Усни Исмани (Пелистер), Горазд Стојменов (Металург), Јасин Сали (Сарај), Далибор Костовски (Вардар), Александар Ѓурковски (Вардар), Спасе Терзиев (Академија Пандев); Среден ред: Иван Николов (Брегалница), Никола Секулов (Про Пјаченца, Италија), Лука Станковски (Работнички), Димитар Тодоровски (Работнички), Филип Андоновски (Металург), Стефан Ѓорѓиев (Њу Старс), Филип Костовски (Македонија Ѓ.П.), Рилинд Ајдини (Работнички), Марио Костески (Работнички), Леонит Игњатов (Вардар); Напад: Кристијан Стојановски (Металург), Методи Максимов (Брегалница), Марио Илиевски (Вардар);

Голем дел од фудбалерите кои ќе настапат на пријателските натпревари против Кипар се дел од фудбалската академија на ФФМ. Од 15-ти до 21-ви мај на тренинг центарот „Петар Милошевски“, Фудбалската федерација на Македонија ќе биде домаќин на турнир за академиите кои се под покровителство на УЕФА, а покрај нашата академија ќе учествуваат и академиите на Белорусија, Ерменија и Грузија.
   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација