Пораз на репрезентацијата на Македонија до 19 години во Словенска Бистрица

Објавено на 11 Август, 2015 во Вести, До 19 год

Македонската репрезентација до 19 години беше убедливо поразена од Словенија со 4:0 (2-0). Средбата се одигра во Словенска Бистрица, а головите за словенечката селекција ги постигнаа Репаш во 6`, Алаомеровиќ (автогол) 22`, Ивкиќ 49` и Шушњара в

Натпреварот започна со теренска иницијатива на домашната репрезентација. Како резултат на таквата игра тие во 7 минута го постигнаа првиот гол. Во продолжение се играше на средината на теренот.  Во 22 минута Аломеровиќ постигна автогол со што домашната селекција ја зголеми предноста на 2-0. Во 49 минута, по нафрлената топка од корнер преку Ивчиќ, Словенија  стигна до уште поголема предност.  Конечниот резултат беше дело на Шишњара.

Македонија : Илиќ, Боцевски (Mирчевски 65 минута), Абдулахи (Садики 34 минута), Тела, Алаомеровиќ, Абаз (Цветановски 55 минута) , Шоповски (Лазаревиќ 46минута), Петковски, Кочовски и Селмани.

Словенија: Јанжовиќ, Клеменчиќ, Дедиќ, Ахец, Ивчиќ, Шкрбец, Огринец, Репаш, Омеровиќ, Ќужек, Крамриќ.