Одржан редовен семинар со делегатите од 1 и 2 МФЛ

Објавено на 17 Август, 2018 во Вести


Комисијата за натпревари на Фудбалската федерација на Македонија во хотел „Континентал“ во Скопје одржа редовен семинар со делегатите на натпреварите од 1. и 2. МФЛ.

Комесарот за натпреварување Васко Дојчиновски потенцираше неколку важни точки поврзани со огранизацијата на натпреварите од домашниот шампионат и координација на работата на официјалните лица пред, за време и по натпреварите, особено на делегатите со судискиот тим. На семинарот беа дадени инструкции за евентуални непријатни ситуации на стадионите, како и постапки за справување со нив согласно критериумите преземени од натпреварувањата организирани од страна на УЕФА.

Свое обраќање пред присутните делегати имаше и Зоран Саздов, комесар за безбедност во Фудбалската федерација на Македонија. Од одделот за интегритет и безбедност се заложија сите клубови да го почитуваат „Правилникот на УЕФА и ФФМ за сигурност и безбедност“ и „Законот на насилство и недостојно однесување на спортските натпревари“.
   
   
Актуелности

08.07.2019    Вести

Започна изградбата на новата трибина на стадионот во Чаир

Муамед Сејдини, претседател на ФФМ: Заеднички, спортски и братски да изградиме европски стадион...

Календар

03 Сеп

00:00 Австрија - Македонија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

05 Сеп

20:45 Израел - Македонија
    А репрезентација квалификации за Европско

09 Сеп

20:45 Летонија - Македонија
    А репрезентација квалификации за Европско

10 Сеп

16:00 Македонија - Фарски Острови
    У21 квалификации за Европско
А репрезентација