Одредени градовите кои ќе бидат домаќини на ЕП 2020

Објавено на 19 Септември, 2014 во Вести

На свечена церемонија во Женева, УЕФА ги одреди 13 градови кои ќе бидат домаќини на Европското првенство во 2020 година.

Извршниот одбор на УЕФА не ја прифати кандидатурата на нашиот главен град Скопје, Националната арена „Филип Втори “ да биде еден од домаќините на натпревари од групната фаза од континенталниот шампионат. Европската фудбалска асоцијација не ја одобри кандидатурата и на Ерусалим, Минск, Кардиф, Стохолм и Софија.

„Историски момент за фудбалот во Европа. Сонот да имаме Европско првенство на половина континент стана реалност. Нависитна сум горд.“ - изјави претседателот на УЕФА, Мишел Платини.

Финалето на Европското првенство 2020 година ќе се одигра во Лондон.

ГРАДОВИ ДОМАЌИНИ НА ЕП 2020

ФИНАЛЕ – ПОЛУФИНАЛЕ
Лондон – Англија

ЧЕТВРТФИНАЛЕ И ТРИ НАТПРЕВАРИ ПО ГРУПИ
Минхен – Германија
Баку – Азербејџан
Санкт Петербург – Русија
Рим – Италија

НАТПРЕВАРИ ПО ГРУПИ
Копенхаген – Данска
Букурешт – Романија
Амстердам – Холандија
Даблин – Р. Ирска
Билбао – Шпанија
Будимпешта – Унгарија
Брисел – Белгија
Глазгов – Шкотска
   
   
Актуелности

10.09.2019    Вести

Македонската репрезентација до 21 година со убедлива победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021

Селекцијата на Благоја Милевски славеше со 7:1, хет - трик на Димитар Митровски....

Календар

01 Окт

11:00 Романија - Словачка
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Франција - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

02 Окт

15:00 Македонија - Казахстан
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

04 Окт

11:00 Франција - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Словачка - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

05 Окт

15:00 Македонија - Србија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

07 Окт

11:00 Словачка - Франција
    Жени У19 квалификации за Европско
15:00 Македонија - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
17:00 Црна Гора - Македонија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Македонија - Словенија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација