Одреден распоредот на натпревари во Првата и Втората МФЛ за сезоната 2014/15

Објавено на 14 Јули, 2014 во Прва МФЛ, Втора МФЛ, Вести


Во просториите на Фудбалската федерација на Македонија денеска беше одреден распоредот на натпреварите за новата натпреварувачка сезона во Првата и Втората македонска фудбалска лига. На програмата од првиот круг од сезоната 2014/15. актуелниот шампион Работнички отвора на домашен терен против градскиот ривал Металург во реприза од ланското финале на Купот на Македонија. Големо внимание во натпреварите од воведното коло привлекува вечното дерби меѓу Пелистер и Вардар. Тимот на Шкендија стартува против штипска Брегалница, Силекс го пречекува Турново, додека Ренова во дуелот од првото коло е домаќин на Тетекс. Почетокот на натпреаврите од новата сезона во Првата лига е закажан за 3. август 2014. во 17.30 часот.

Распоред Прва Лига 2014-2015.pdf 

Натпреварите од Втората лига започнуваат на 9. август 2014. во 17.30 часот, двојките за првото коло се следните: Еуромилк – Кожуф, Шкупи – Дрита, Врапчиште – Напредок, Младост – Македонија Ѓ.П. и Скопје – Гостивар.

 

Распоред Втора Лига 2014-2015.pdf 
   
   
Актуелности

10.09.2019    Вести

Македонската репрезентација до 21 година со убедлива победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021

Селекцијата на Благоја Милевски славеше со 7:1, хет - трик на Димитар Митровски....

Календар

01 Окт

11:00 Романија - Словачка
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Франција - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

02 Окт

15:00 Македонија - Казахстан
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

04 Окт

11:00 Франција - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Словачка - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

05 Окт

15:00 Македонија - Србија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

07 Окт

11:00 Словачка - Франција
    Жени У19 квалификации за Европско
15:00 Македонија - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
17:00 Црна Гора - Македонија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Македонија - Словенија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација