Милевски: Ќе мора да дадеме повеќе од реалните можности, тоа е наша должност кон нас и Македонија

Објавено на 15 Март, 2018 во Вести, До 21 год


По објавувањето на списокот со повикани фудбалери, селекторот на Македонија до 21 година Благоја Милевски изјави дека најважно за него е репрезентативците да имаат вистински однос на теренот, нашиот предводник вели дека никогаш победата не е императив за неговата селекција.

„Никогаш сме немале императив да победиме, но важен е односот на терен. Како што најавив сега има промени во однос на претходните собири. Сега имаме четворица дебитанти, Божиновски, Личина, Омар Имери и Милан Ристовски. Повторно во селекцијата се враќа Бенјамин Демир кој игра во одлична форма во Скопје.  Оние што не се повикани, значи дека не го покажале она што треба да го покажат во овој дрес. Имаме квалитетен потенцијал да ја прекинеме низата од три порази. Во изминатите три и пол години не постоело никогаш императив победа во оваа селекција, но условот секогаш бил да се даде на секој натпревар максимум. Така е и сега. Ќе мора да дадеме повеќе од реалните можности, тоа е нашата должност кон нас и Македонија и националниот дрес, истакна Милевски.

Првиот собир ќе биде во понеделник од 11 часот во ТЦЦ „Гранд Плаза“, додека првиот тренинг ќе биде попладневен. Квалификацискиот натпревар со Русија во Скопје се игра на 23. март, додека пет дена подоцна се патува во Австрија. 
   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација