Македонската репрезентација до 18 години славеше победа од 3:2 над Шведска

Објавено на 11 Јуни, 2015 во Вести, До 19 год

Репрезентацијата на Македонија до 18 години го одигра вториот контролен натпревар против селекцијата на Шведска. На тренинг центарот „Петар Милошевски" во комплексот „Куќа на фудбалот" нашите млади фудбалери забележаа победа со резултат 3:2.

Избраниците на Горан Станиќ одлично го започнаа натпреварот и со голот на Стефан Јефтовски од пенал во 11` поведоа со 1:0. Во продолжението противникот се консолидираше и во 28` од средбата успеа да го израмни резултатот. Стрелец на голот за репрезентацијата на Шведска беше Марко Николиќ. Во првиот дел нашата селекција доминираше во поседот на топка, но теренската иницијатива не успеа да ја претвори во резултатска предност. Подобрата игра ја крунисавме со ран погодок во вториот дел. Во 50` Нехар Садики погоди за нова предност на Македонија. Падот на концентрација и невниманието во нашата одбрана го искористија швеѓаните и преку Ади Терзиќ во 54` постигнаа гол за ново израмнување на овој дуел. Голот за победа на нашата репрезентација го постигна Тела Шаип во 90`. Одлична игра на нашите млади фубалери и заслужена победа.


„Одигравме одличен натпревар. Доминиравме во текот на сите 90 минути. Бевме одлични во реализацијата и постигнавме 3 погодока. Посебно ме израдува пристапот на моите фудбалери кој го имаа на овој натпревар. По несреќно примениот втор погодок не се предадовме, продолживме да притискаме и успеавме да постигнеме гол за победа.", изјави Горан Станиќ.

МАКЕДОНИЈА - ШВЕДСКА 3:2 (1:1)

МАКЕДОНИЈА: 1. Боби Целески  2. Слободан Боцевски  3. Стефан Јефтовски  4. Нехар Садики  5. Тела Шаип  6. Дин Аломеровиќ  7. Матеј Цветановски  8. Давор Здравковски  9. Петар Петковски  10. Саше Шопоски  11. Валентин Кочовски

ШВЕДСКА: 1. Оскар Линнер  2. Ади Терзиќ  14. Јакоб Ортмарк  4. Александер Лекселл  15. Џуџу Ва Џакашуа  15. Јохан Бранеффалк  7. Густав Берггрен  8. Ерик Андерссон  17. Кевин Дееромран  10. Марко Николиќ  18. Аднан Марик

   
   
Актуелности

17.05.2019    Вести

Првите луѓе на ФФМ на состанок со асоцијациите членки и раководството на УЕФА

Претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини и генералниот секретар, Филип Поповски имаа средба и со Наташа Андонова. На нашата ...

Календар

07 Јун

20:45 Македонија - Полска
    А репрезентација квалификации за Европско

10 Јун

20:45 Македонија - Австрија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација