Македонија У-15 против Македонија У-16 во среда во 13.00 часот

Објавено на 17 Ноември, 2014 во Вести


Младинските репрезентации на Македонија до 15 и 16 години во среда, 19. ноември во 13. часот на тренинг центарот во комплексот „Куќа на фудбалот“ ќе одиграат меѓусебен контролен натпревар. Целта на селекторите на двете репрезентации, Алексо Мацков и Вујадин Станојковиќ е да добијат слика за моменталната форма на фудбалерите на кои сметаат за овој и идните натпревари.

Предводникот на селекцијата до 16 години, Вујадин Станојковиќ за оваа пресметка ги повика следните фудбалери:

ГОЛМАНИ:  СТЕВКОВСКИ ХРИСТИЈАН (ФК СКОПЈЕ), ИВАНОВ БЛАГОЈЧЕ (ФК МЕТАЛУРГ); ОДБРАНА: КИРОВСКИ АНДРЕЈ (ФК ВАРДАР), МИТРЕВ АНТОНИО (ФК МЕТАЛУРГ),  ИЛИЕВСКИ БОЈАН (ФК ПЕЛИСТЕР),ФАКИЌ МЕРИС (ФК РАБОТНИЧКИ),  МУСТАФИ БЕСИМ (ФК МИЛАНО); СРЕДЕН РЕД: ДЕЛЕВСКИ ХРИСТИЈАН (АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ),  ТРАЈКОВ ВАСКО (АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ),  НАУМОСКИ МАРИО (ФК МЕТАЛУРГ), ЕЛИФ ЕЛМАЗ (ФК РАБОТНИЧКИ), МАНЕВСКИ МИХАИЛ (АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ), ТОДОРОВСКИ ТОДОР (ФК МЕТАЛУРГ),СЕРАФИМОВ НИКОЛА (ФК ВАРДАР); НАПАД:  ТРАПАНОВСКИ ХРИСТИЈАН (АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ), ЗДРАВЕВСКИ БОБАН (ФК ПЕЛИСТЕР), АТАНАСОВ ЈАНИ (АКАДЕ МИЈА ПАНДЕВ), ТАНЕВСКИ ФИЛИП (ФК ВАРДАР), ЈОВАНОВСКИ ФИЛИП (ФК МЕТАЛУРГ)

Алексо Мацков, селекторот на македонската репрезентација до 15 години прати повик до следните фудбалери:

ГОЛМАНИ: ТИМОВСКИ БОБАН (ФК ВАРДАР), СЕРАФИМОВСКИ ДАМЈАН (ФК МЕТАЛУРГ); ОДБРАНА: РИЗАНКОВСКИ ВИКТОР (ФК ПЕЛИСТЕР), ПАНОВСКИ БОРЈАН (ФК РАБОТНИЧКИ), РЕЏЕПИ ФИТОР (ФК МИЛАНО), НОВАКОВСКИ СТЕФАН (ФК МАКЕДОНИЈА ЃП), МУХАМЕД-НУХ САИД (ФК МЕТАЛУРГ), МАЗЛАМИ ВУЛНЕТ (ФК ДРИТА), ЃОРГИЕВСКИ АЛЕКСАНДАР (АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ ОХРИД), ФЕЈЗУЛАОВ БЕСАР (ФК МАКЕДОНИЈА ЃП); СРЕДЕН РЕД: СТОЈАНОВСКИ ФИЛИП (АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ ОХРИД), ФАЗЛАГИЌ ЕНИС (АКАДЕМИЈА ФФМ), АЛТИН СЕФО (ФК ШКУПИ),  КОЛЕСКИ СТЕФАН (ФК РАБОТНИЧКИ), БЕРИША ЈАКУБ (ФК ВАРДАР), ТЕРЗИЕВ ВИКТОР (АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ СТРУМИЦА); НАПАД: АВРАМОВСКИ ХРИСТИЈАН (ФК РАБОТНИЧКИ), ЉУМА ЕНСАР (ФК ШКЕНДИЈА),  АЛЕКСОВСКИ ФИЛИП (ФК МАКЕДОНИЈА ЃП),

КРСТЕВ ВАСИЛ (АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ СТРУМИЦА), КОЛЕВСКИ БОЈАН (ФК МЕТАЛУРГ), МИЦЕВСКИ МАРИО (ФК ТЕТЕКС);

Македонската репрезентација до 16 години на 25 и 27 Ноември 2014 ќе одигра два пријателски фудбалски натпревари против  У-16 Репрезентацијата на Србија. Натпреварите ќе се одиграат во тренинг центарот на Фудбалски сојуз на Србија „Стара Пазова“.

25. ноември 2014, 13.00 часот, Србија –Македонија  

27. ноември 2014, 11.00 часот, Србија-Македонија        
   
   
А репрезентација