Македонија славеше со 2:0 против Ерменија, втора победа во Лига на Нации

Објавено на 09 Септември, 2018 во Вести, Вести


Македонската А репрезентација со 2:0 ја победи Ерменија во вториот натпревар од Д групата во Лига на Нации. На Националната арена „Филип Втори“ во Скопје, нашата селекција славеше со головите на Езџан Алиоски во 13. минута од пенал и капитенот Горан Пандев во 59. минута.

Во 13. минута, австрискиот судија Шутебгрубер покажа на белата точка, oткако Пандев беше влечен и срушен во казнениот простор. Најстрогата казна ја реализира Алиоски и Македонија поведе со 1-0.  

Во 33. минута, Енис Барди се закани од слободен удар, а десетина минути подоца повторно од слободен удар го принуди Аирапетјан со парада да избие во корнер.

Во продолжението Ерменија прва се закани по нашиот гол, но ударот на Гаризиан заврши во блокот. Во 50. минута Ристевски погреши, но Барсегјан не додаде точно до Адамјан и Ерменците прокоцкаа голема шанса за израмнување.

Во 58. минута нововлезениот Трајковски убаво мина по десната страна и центираше по земја, а Горaн Пандев од неколку метри со десната нога ја втурна топката во ерменската мрежа. Нашиот капитен го постигна 32. погодок во репрезентативниот дрес.

Во второто полувреме Ангеловски го замени Пандев и му даде 20-тина минута на Илија Несторовски. Во 71. минута Ерменците ја имаа најзрелата шанса, но ударот на Газарјан заврши во дирекот. Три минути подоцна, Ангеловски го повлече Барди и му даде можност на Николов. Фудбалерот на Видеотон имаше одлична можност, но ударот по земја заврши крај дирекот на Аирапетјан. На крајот победа од 2-0 и втора радост за нашата најдобра селекција во Лигата на нации. 

Македонија со максимални шест бодови е лидер во групата. 

   
   
Актуелности
Календар

26 Сеп

15:30 Македонија - Босна и Херцеговина
    Жени У17 квалификации за Европско
15:30 Унгарија - Франција
    Жени У17 квалификации за Европско

12 Окт

00:00 Русија - Македонија
    У21 квалификации за Европско

13 Окт

20:45 Македонија - Лихтенштајн
    УЕФА Лига на Нации

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација