Македонија до 19 години го победи Луксембург, но остана без пласман во Елитна фаза

Објавено на 20 Ноември, 2018 во Вести, До 19 год


Македонската репрезентација до 19 години забележа триумф над Луксембург од 2:0 на квалификацискиот турнир за пласман во Елитна фаза за Европското првенство, но и покрај трите бода, нашите млади фудбалери останаа без пласман во елитната фаза од квалификациите.

На Македонија за елитна фаза ѝ одговараше само триумф над Луксембург и пораз на Хрватска во дуелот со Чешка Нашите надежи водеа со два гола предност, Хрватска губеше од Чесите кои се домаќини, но во 90. минута, Хрватска израмни за 2:2.

На дуелот против Луксембург, Македонија до 19 година првиот гол го постигна во 19. минута кога погоди Алекс Талески, додека конечниот епилог го постави Енис Фазлагиќ со гол во 82. минута од мечот.

Македонија на мечот настапи во состав Јакимовски, Ивановски, Наумчески, Симоновски, Антовски, Бериша, Фазлагиќ, Талески, Чурлинов, Ферати и Колевски, а од клупата за резерви влегоа уште 

Македонија заврши третопласирана во групата со четири бода, додека Хрватска е место погоре со пет бода. Лидер е Чешка, со седум бода.
   
   
Актуелности

10.09.2019    Вести

Македонската репрезентација до 21 година со убедлива победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021

Селекцијата на Благоја Милевски славеше со 7:1, хет - трик на Димитар Митровски....

Календар

01 Окт

11:00 Романија - Словачка
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Франција - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

02 Окт

15:00 Македонија - Казахстан
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

04 Окт

11:00 Франција - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Словачка - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

05 Окт

15:00 Македонија - Србија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

07 Окт

11:00 Словачка - Франција
    Жени У19 квалификации за Европско
15:00 Македонија - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
17:00 Црна Гора - Македонија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Македонија - Словенија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација