Македонија до 18 години: Нерешено, 2:2 против Албанија на првиот контролен натпревар

Објавено на 24 Април, 2019 во Вести, До 19 год


Македонската репрезентација до 18 години одигра 2:2 против Албанија до 18 години на првиот контролен натпревар одигран на гостински терен. Бехар Фета во 72. минута и Методиј Максимов во 81. минута беа стрелци на головите за нашата селекција.

Албанската репрезентација поведе во 15. минута, а претходно ние не искористивме шанса за водство преку Марио Илиевски кој ја погоди стативата од голот на противникот. Во второто полувреме, Азер Омерагиќ асистираше до стрлецот на израмнувачкиот погодок Бехар Фета. Албанија од пенал во 78. минута стигна до 2:1, но само три минути подоцна, повторно по додавање на Омерагиќ, Методиј Максимов го постигна израмнувачкиот гол за Македонија.

До крајот имавме шанса за победа преку Фета и Игњатов, но ударите кон голот на албанскиот голман беа непрецизни.

Македонија до 18 години: Марко Алчевски, Филип Костовски, Алтрим Јакупи, Редон Камили, Горазд Стојменов, Александар Ѓурковски, Бехар Фета, Лука Станковски, Марио Илиевски, Димитар Тодоровски, Бесфорт Арифи; Влегоа: Омерагиќ, Терзиев, Николов, Максимов, Игњатов и Далипи; Селектор: Шкумбин Арслани;

Двете селекции утре ќе го одиграат вториот контролен натпревар на стадионот на ФК Сопот со почеток во 13:00 часот.    
   
Актуелности

10.09.2019    Вести

Македонската репрезентација до 21 година со убедлива победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021

Селекцијата на Благоја Милевски славеше со 7:1, хет - трик на Димитар Митровски....

Календар

01 Окт

11:00 Романија - Словачка
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Франција - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

02 Окт

15:00 Македонија - Казахстан
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

04 Окт

11:00 Франција - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Словачка - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

05 Окт

15:00 Македонија - Србија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

07 Окт

11:00 Словачка - Франција
    Жени У19 квалификации за Европско
15:00 Македонија - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
17:00 Црна Гора - Македонија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Македонија - Словенија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација