Квалификации за ЕП во Холандија 2017 (жени)

Објавено на 27 Октомври, 2015 во Вести, А репрезентација жени

Женската фудбалска репрезентација на Македонија е поразена во вториот натревар од квалификаците за пласман на Европското првенство во Холандија 2017 година.

На теренот на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје, нашите репрезентативки се поразени од селекцијата на Шкотска со 1:4 (1:4). Сите погодоци беа постигнати во првото полувреме.

Првиот гол за нашата репрезентација во овој квалификациски циклус го постигна Гентијана Рочи во 44. Минута. Стрелци на  головите за Шкотска беа Ким Литл во 22. минута, Рајчел Корси во 27-та и минута подоцна и Каролин Вир во 31. минута.

МАКЕДОНИЈА:  1. Викторија Донева  2. Наталија Наумофф  4. Катерина Милеска (Александра Ристовска)  5. Сијче Андонова  7. Гентјана Рочи  9. Ели Јаковска  ( Александра Марковска 85. минута) 10. Наташа Андонова  14. Драгана Костова  16. Јана Чубриновска (Афродита Салихи 59. минута)  17. Маја Ангеловска  19. Шкипе Бојку

По воведните два натревари следува едномесечна пауза, по што до крајот на годината ќе бидат одиграни и натпреварите со Белорусија (26.11) на домашен терен и Шкотска (29.11) на гости.
   
   
Актуелности

15.09.2017    Вести

Влог во развој на женскиот фудбал во Македонија

Фудбалската Федерација на Македонија вложува во развојот на фудбалот во сите сегменти и нивоа од играта, и во таа насока...

Календар

06 Окт

15:00 Македонија - Србија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Италија - Македонија
    А репрезентација квалификации за Светско

09 Окт

20:45 Македонија - Лихтенштајн
    А репрезентација квалификации за Светско
А репрезентација