Квалификации за ЕП во Холандија 2017 (жени)

Објавено на 27 Октомври, 2015 во Вести, А репрезентација жени

Женската фудбалска репрезентација на Македонија е поразена во вториот натревар од квалификаците за пласман на Европското првенство во Холандија 2017 година.

На теренот на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје, нашите репрезентативки се поразени од селекцијата на Шкотска со 1:4 (1:4). Сите погодоци беа постигнати во првото полувреме.

Првиот гол за нашата репрезентација во овој квалификациски циклус го постигна Гентијана Рочи во 44. Минута. Стрелци на  головите за Шкотска беа Ким Литл во 22. минута, Рајчел Корси во 27-та и минута подоцна и Каролин Вир во 31. минута.

МАКЕДОНИЈА:  1. Викторија Донева  2. Наталија Наумофф  4. Катерина Милеска (Александра Ристовска)  5. Сијче Андонова  7. Гентјана Рочи  9. Ели Јаковска  ( Александра Марковска 85. минута) 10. Наташа Андонова  14. Драгана Костова  16. Јана Чубриновска (Афродита Салихи 59. минута)  17. Маја Ангеловска  19. Шкипе Бојку

По воведните два натревари следува едномесечна пауза, по што до крајот на годината ќе бидат одиграни и натпреварите со Белорусија (26.11) на домашен терен и Шкотска (29.11) на гости.
   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација