Игор Ангеловски: Оваа селекција има голем потенцијал, честитки за моите фудбалери

Објавено на 06 Септември, 2017 во Вести


По завршувањето натпреварот Македонија - Албанија од квалификациите за Светското првенство во Русија, селекторот Игор Ангеловски даде анализа за мечот одигран во Струмица.

-Сакам да им честитам на моите фудбалери за играта во текот на сите 90 минути. Од единствениот удар кон нашиот гол примивме гол, а ние имавме безброј шанси. Ризикувавме со уште два напаѓачи, но во фудбалот се брои кога ќе постигнеш гол, а ние дадовме само еден. Жалиме што кога имаме 21 удар кон противничкиот гол, а освоивме само бод. Најавив дека ќе го одиграме најдобриот натпревар во овие квалификации и ние тоа го направивме. Игравме против селекција која играше на последното Европското првенство, но игравме со офанзивен пристап. Освоивме четири бода од овие два тешки натпревари, сега сме на два бода од четврто место и ќе се обидеме да стигнеме барем до четвртото место. Мислам дека на крајот од овој циклус ќе освоиме повеќе бодови од претходните два циклуси заедно, изјави селекторот. 
   
   
Актуелности

15.09.2017    Вести

Влог во развој на женскиот фудбал во Македонија

Фудбалската Федерација на Македонија вложува во развојот на фудбалот во сите сегменти и нивоа од играта, и во таа насока...

Календар

06 Окт

15:00 Македонија - Србија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Италија - Македонија
    А репрезентација квалификации за Светско

09 Окт

20:45 Македонија - Лихтенштајн
    А репрезентација квалификации за Светско
А репрезентација