Футсал репрезентацијата на Македонија го освои турнирот во Приштина

Објавено на 05 Март, 2018 во Вести, Футсал


Македонската футсал репрезентација е победник на турнирот во Приштина на кои учествуваа репрезентациите на Косово, Албанија и младинската репрезентација на Косово, како замена за селекцијата на Малта, репрезентација која два дена пред почетокот на пријателскиот турнир го откажа своето учество.

Нашата селекција предводена од Иван Божовиќ во полуфиналето ја совлада косовската селекција до 21 година со убедливи 4:1. Албанија се избори за финален натпревар против Македонија по триумфот над Косово со 7:5.

Во финалната пресметка Македонија се радуваше на трофејот откако по пенал рулет беше подобра од Албанија. Во регуларниот дел натпреварот заврши 3:3, а по продолжение 5:5. Капитенот Зоран Левески, два пати Таулант Исмаили, Агуши и Алили беа стрелци на головите за нашата репрезентација.

Нашите Иван Петровски и Таулант Исмаили беа прогласени за најдобар голман, односно најдобар играч на турнирот.    
   
Актуелности
Календар

21 Сеп

16:00 Македонија - Кипар
    Жени У19 пријателска

23 Сеп

11:00 Франција - Босна и Херцеговина
    Жени У17 квалификации за Европско
15:30 Унгарија - Македонија
    Жени У17 квалификации за Европско

26 Сеп

15:30 Македонија - Босна и Херцеговина
    Жени У17 квалификации за Европско
15:30 Унгарија - Франција
    Жени У17 квалификации за Европско

12 Окт

00:00 Русија - Македонија
    У21 квалификации за Европско

13 Окт

20:45 Македонија - Лихтенштајн
    УЕФА Лига на Нации
14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација