Футсал: Македонија во група со шесткратниот европски првак Шпанија

Објавено на 26 Септември, 2014 во Вести


Македонската футсал репрезентација е во втората група од квалификациите за Европското првенство 2016 година со Шпанија, Унгарија и со најдобрата второпласирана репрезентација од прелиминираната рунда.  

Главниот турнир од квалификациската група 2 се игра  од 17. до 22. март во нашиот главен град. Директен пласман на европското првенство обезбедуваат првите седум од секоја квалификациска група, додека второпласиранта селекција и најдобрата трета од сите групи во периодот од  15. до 22. септември следната година играат плеј-оф.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2016 – ГЛАВНА РУНДА
ГРУПА 2
1. Шпанија
2. Унгарија
3. МАКЕДОНИЈА
4. Најдобрата второпласирана селекција од прелиминарната рунда
   
   
Актуелности

10.09.2019    Вести

Македонската репрезентација до 21 година со убедлива победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021

Селекцијата на Благоја Милевски славеше со 7:1, хет - трик на Димитар Митровски....

Календар

01 Окт

11:00 Романија - Словачка
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Франција - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

02 Окт

15:00 Македонија - Казахстан
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

04 Окт

11:00 Франција - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Словачка - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

05 Окт

15:00 Македонија - Србија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

07 Окт

11:00 Словачка - Франција
    Жени У19 квалификации за Европско
15:00 Македонија - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
17:00 Црна Гора - Македонија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Македонија - Словенија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација