Фудбалската федерација на Македонија домаќин на развоен турнир на УЕФА во женска конкуренција

Објавено на 22 Април, 2016 во Вести, До 17 год жени


Женската репрезентација на Македонија до 16 години ќе биде дел од развојниот турнир на УЕФА кој го организираме во Скопје од 23. до 27. април на тренинг центарот „Патар Милошевски“. На развојниот турнир покрај нашата кадетска репрезентација учествуваат репрезентациите на Казахстан, Украина и Луксембург.

Репрезентацијата на Македонија ја предводи Тоше Нацев, а првиот натпревар го играме на 23. април (сабота) против Казахстан во 16:00 часот.

За развојниот турнир на УЕФА, селекторот на Македонија до 16 години, Тоше Нацев ги повика следните фудбалерки:

Македонија до 16 години (жени): Суарта Рочи (AС Јунајтед), Белистојанова Марија (Топ Гол), Биневска Ивана ( СЦ Истатов), Бубмаровска Теодора (Конзули), Гегова Драгана (Борец), Граматикова Сара (Тиверија), Дервиши Рабија (Драгон 2014), Димоска Теодорa (Драгон 2014), Ѓорѓиевска Теодора (Борец), Ѓорѓиоска Јована (Топ Гол), Киранова Викторија (Конзули Ј), Костеска Надица (СЦ Истатов), Николова Ивана (Тиверија), Николовска Анастасија (Речица), Николовска Кристина (Борец), Ристовска Танкица (Тиверија), Тодоровска Александра (Кочани), Чонева Радицa (СЦ Истатов), Џевалекова Марија (Тиверија), Живиќ Јулија (Борец);

Развојниот турнир на УЕФА во женска конкуренција го отвораат Украина и Луксембург со утрешниот натпревар со почеток во 11:00 часот.
   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација