Француските великани Ерик Абидал и Роберт Пирес со комплименти за изданието на Македонија до 21 година против Франција

Објавено на 30 Март, 2016 во Вести, До 21 год


Големите имиња на францускиот фудбал и легендарни фудбалери на Барселона и Арсенал, Ерик Абидал и Роберт Пирес беа во улога на стручни коментатори на натпреварот Франција – Македонија за репрезентации до 21 година кој заврши 1:1 од квалификациите за Европското првенство. Во продолжение клучните поенти од коментарот на Абидал и Пирес.

-Македонија знаеше што сака уште од самиот почеток. Од првите минути силно ја притиснаа Франција, на големо изненадување на сите. Нашите репрезентативци не знаеја како да се снајдат и Македонија заслужено поведе. Не направивме ниту една колективна акција и се обидувавме само индивидуално. Дефанзивецот си даде несреќен автогол, сакајќи да ја исфрли топката во корнер, но и покрај тоа македонските репрезентативци не паднаа на психолошки план, а тоа говори за нивната добра подготвеност и квалитетната работа на нивниот селектор. Имаат добар тим и со добра работа можат да бидат носители и во сениорската репрезентација, изјави Ерик Абидал.

-Искрено, оваа селекција на Македонија беше подобро технички поткована од таа на Франција. На терен излегоа без страв, што навистина е за почит бидејќи се соочија со силен тим и со играчи кои играат во многу посилни лиги. Пред почетокот мислев дека ова ќе биде лесен натпревар и лесни три бода за Франција, но не беше така. Нивниот среден ред беше одличен, играат модерен фудбал, нема панично исфрлање топки, што е навистина паметно. За пофалба е селекторот кој направи измени во вистински момент и не дозволи играчите физички да паднат. Очекувам за овие момци се повеќе да се зборува во иднина, истакна Роберт Пирес.

Во продолжение статистиката од натпреварот:

Прво полувреме:

53%

Посед на топка

47%

6

Вкупно удари

6

1

Удари во рамка

2

5

Удари надвор од рамка

2

0

Блокирани удари

2

8

Слободни удари

7

1

Корнери

5

1

Офсајди

1

11

Нафрлувања

5

1

Одбрани на голман

0

6

Прекршоци

6

0

Жолти картони

1

Второ полувреме

49%

Посед на топка

51%

7

Вкупно удари

3

3

Удари во рамка

2

1

Удари надвор од рамка

1

3

Блокирани удари

0

4

Слободни удари

9

6

Корнери

2

2

Офсајди

1

16

Нафрлувања

20

2

Одбрани на голман

3

6

Прекршоци

4

Натпревар:

51%

Посед на топка

49%

13

Вкупно удари

9

4

Удари во рамка

4

6

Удари надвор од рамка

3

3

Блокирани удари

2

12

Слободни удари

16

7

Корнери

7

3

Офсајди

2

27

Нафрлувања

25

3

Одбрани на голман

3

12

Прекршоци

10

0

Жолти картони
   
   
А репрезентација