A репрезентација жени: Несреќен пораз од Белорусија

Објавено на 26 Ноември, 2015 во А репрезентација жени

Во третото коло од квалификациите за европското првенство за жени Македонија го претрпе досега најболниот пораз од Белорусија со 0-2.

Нашата женска репрезентација покажа максимално ангажирана игра, особено во првото полувреме, но за жал без реализација на создадените шанси. 

Во првото полувреме Наташа Андонова двапати беше блиску до погодок од слободен удар, но не успеа да ја смести топката во противничкиот гол. Гентијана Рочи пак во 45та се најде очи во очи со голманот на Белорусија, но во клучниот момент нејзиниот удар беше блокиран.

Белоруската женска репрезентација успеа да реализира два пати од два удари кон нашиот гол, колку што имаа во второто полувреме. 

„Покажавме максимално ангажирана игра. Создадовме шанси, но немавме реализација. Шансите не се бројат по ваков натпревар, кога нема да дадеме гол нормално е да стигне казна од противникот.“ - изјави Ванчо Балевски, селекторот на женската А репрезентација.

За Македонија настапија: Донева, Милеска (Марковска 73'), С. Андонова, Рочи, Андреевска, Јаковска (Ристовска 86'), Н. Андонова, Костова, Бојку, Чубриновска (Салихи 68'), Ангеловска. 
   
   
Актуелности

10.09.2019    Вести

Македонската репрезентација до 21 година со убедлива победа против Фарски Острови ги отвори квалификациите за ЕП 2021

Селекцијата на Благоја Милевски славеше со 7:1, хет - трик на Димитар Митровски....

Календар

01 Окт

11:00 Романија - Словачка
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Франција - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

02 Окт

15:00 Македонија - Казахстан
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

04 Окт

11:00 Франција - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
15:30 Словачка - Македонија
    Жени У19 квалификации за Европско

05 Окт

15:00 Македонија - Србија
    Женска А репрезентација квалификации за Европско

07 Окт

11:00 Словачка - Франција
    Жени У19 квалификации за Европско
15:00 Македонија - Романија
    Жени У19 квалификации за Европско
17:00 Црна Гора - Македонија
    У21 квалификации за Европско
20:45 Македонија - Словенија
    А репрезентација квалификации за Европско
А репрезентација