A репрезентација жени: Несреќен пораз од Белорусија

Објавено на 26 Ноември, 2015 во А репрезентација жени

Во третото коло од квалификациите за европското првенство за жени Македонија го претрпе досега најболниот пораз од Белорусија со 0-2.

Нашата женска репрезентација покажа максимално ангажирана игра, особено во првото полувреме, но за жал без реализација на создадените шанси. 

Во првото полувреме Наташа Андонова двапати беше блиску до погодок од слободен удар, но не успеа да ја смести топката во противничкиот гол. Гентијана Рочи пак во 45та се најде очи во очи со голманот на Белорусија, но во клучниот момент нејзиниот удар беше блокиран.

Белоруската женска репрезентација успеа да реализира два пати од два удари кон нашиот гол, колку што имаа во второто полувреме. 

„Покажавме максимално ангажирана игра. Создадовме шанси, но немавме реализација. Шансите не се бројат по ваков натпревар, кога нема да дадеме гол нормално е да стигне казна од противникот.“ - изјави Ванчо Балевски, селекторот на женската А репрезентација.

За Македонија настапија: Донева, Милеска (Марковска 73'), С. Андонова, Рочи, Андреевска, Јаковска (Ристовска 86'), Н. Андонова, Костова, Бојку, Чубриновска (Салихи 68'), Ангеловска. 
   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација