А репрезентација (жени): Квалификации за ЕП ги отвораме против Исланд

Објавено на 20 Октомври, 2015 во Вести, А репрезентација жени


Во четврток,  22. октомври, женската фудбалската репрезентација на Македонија во натревар против Исланд ги започнува квалификаците за пласман на Европското првенство во Холандија 2017 година.

Пет дена подоцна, на 27. октомври, избраничките на Ванчо Балевски ќе одиграт уште еден натревар во групата 1 против селекцијата на Шкотска. Двата натреварите ќе се играат на терените на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје со почеток во 13.30 часот.

По ждрепката одржана во Нион, нашиот национален тим за противници ги доби селекците на Исланд, Шкотска, Белорусија и Словенија. По воведните два натревари следи едномесечна пауза, по што ќе бидат одиграни и натпреварите со Белорусија на домашен терен и Шкотска и Словенија на гости.

„Не очекува тежок натревар. Исланд веќе имаат одиграно средба со Белорусија и истата ја добија со 2-0. На овие натревари ќе настапиме со подмладен состав. Поради повреда ќе недостасуваат четири фудбалерки. Во овој квалификациски циклус сите не сметаат за аутсајдери. Се надевам дека ќе го дадеме максимумот и дека сите повикани фудбалерки ќе ја оправдаат довербата“, истакна селекторот Ванчо Балевски.
   
   
А репрезентација