А футсал: Вечерва во Велес возвратна пресметка Македонија - Франција

Објавено на 31 Август, 2016 во Вести, Футсал


Македонската А футсал репрезентација вечерва во Велес го игра вториот пријателски натпревар против Франција. Нашата селекција на првиот контролен дуел во Скопје со примен погодок во последните секунди загуби со 2:1 од реномираниот противник. Селекторот на македонската футсал репрезентација, Иван Божовиќ вели дека е задоволен од изданието на неговите играчи на првата пресметка, но мора да се поправи реализацијата на создадените шанси.

-Задоволен сум од повеќето сегменти од нашата игра на првиот натпревар и покрај поразот од Франција во последните секунди. Јасно е дека летната пауза остава трага на формата на играчите, се чувствува дека сме во тренинг кратко време, речиси две седмици. Реализацијата ни беше најголем проблем и тоа е главната причина за поразот. Едноставно, не искористивме неколку одлични шанси за гол. Сигурен сум дека вечерва во Велес ќе одиграме на повисоко ниво и се надевам дека и резултатот ќе биде позитивен. И покрај малите повреди на кои се жалат неколку играчи ќе бидеме во полн состав и ќе покажеме како се бранат боите на Македонија, изјави селекторот Иван Божовиќ.

Натпреварот Македонија – Франција во спортската сала во Велес се игра вечерва во 20:00 часот. Влезот е слободен.
   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација