Женската А репрезентација во група со Исланд, Шкотска, Белорусија и Словенија

Објавено на 20 Април, 2015 во Вести, А репрезентација жени

Женската А репрезентација на Македонија на извлекување во Нион ги доби противниците во квалификациите за пласман на Европското првенство во Холандија 2017 година.

Избраничките на селекторот Ванчо Балевски се наоѓаат во Групата 1 со селекциите на Исланд, Шкотска, Белорусија и Словенија. Првиот натпревар нашата женска репрезентација ќе го одигра пред домашна публика на 22 Октомври оваа година против селекцијата на Исланд.

„Добивме непознати и тешки противници. Ќе дадеме се од себе да направиме позитивен резултат и да го подигнеме нивото на женскиот фудбал. Задоволен сум од распоредот на натпреварите, имаме доволно време за подготовки и контролни натпревари, а веќе првиот го имаме со Црна Гора на 28 и 28 Април." - изјави Ванчо Балевски за официјалната веб страна на Фудбалската федерација на Македонија.

Ванчо Балевски за прв пат ќе ја предводи женската селекција на Македонија на контролниот дуел против репрезентацијата на Црна Гора на 28 и 29 Април.

22.10.2015  Македонија - Исланд

27.10.2015  Македонија - Шкотска

26.11.2015  Македонија - Белорусија

29.11.2015  Шкотска - Македонија

12.04.2016  Словенија - Македонија

03.06.2016  Македонија - Словенија

07.06.2016  Исланд - Македонија

15.09.2016  Белорусија - Македонија

   
   
Актуелности

13.10.2018    Вести

Вечно ќе се памети првата победа на Македонија во Крањ против Словенија

На 13. октомври 1993 година во Крањ, започна историјата на нашата фудбалска репрезентација. Стартуваше со блескав триумф...

Календар

16 Окт

14:30 Македонија - Гибралтар
    У21 квалификации за Европско
18:00 Ерменија - Македонија
    УЕФА Лига на Нации

20 Окт

11:00 Фарски Острови - Израел
    У17 квалификации за Европско
14:30 Шпанија - Македонија
    У17 квалификации за Европско

23 Окт

11:00 Шпанија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Македонија
    У17 квалификации за Европско

26 Окт

14:30 Македонија - Фарски Острови
    У17 квалификации за Европско
14:30 Израел - Шпанија
    У17 квалификации за Европско

16 Ное

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    УЕФА Лига на Нации
20:45 Македонија - Гибралтар
    УЕФА Лига на Нации
А репрезентација